FinanceOne

Zewnętrzny dyrektor finansowy (CFO) – kiedy warto go zatrudnić?

Wiele średnich i mniejszych firm nie zatrudnia dyrektora finansowego – to duży koszt, a znaczną część jego obowiązków wykonuje CEO oraz dział księgowy. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których pojawia się potrzeba zatrudnienia CFO, choć firma nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Warto wówczas skorzystać z pomocy zewnętrznego dyrektora finansowego. Jakich sytuacji to dotyczy?

Zwiększenie skali działalności

Jeżeli firma dynamicznie się rozwija i zwiększa skalę działalności, to wszystkie kwestie związane z finansami zaczynają się nagle komplikować. Jest to zjawisko, które narasta – z początku łatwo jest nie dostrzec problemów, ale te będą narastać w tle i prędzej czy później wyjdą na światło dzienne ze zdwojoną mocą. Warto wówczas skorzystać z pomocy zewnętrznego CFO, który spojrzy na finanse z szerszej perspektywy i ułoży procesy, zaplanuje zmiany i wdroży je w życie.

W praktyce potrzeba na wsparcie ze strony zewnętrznego dyrektora finansowego pojawia się, gdy przedsiębiorstwo zaczyna notować coraz wyższe przychody, a liczba kontrahentów rośnie, lub gdy biznes nagle się rozszerza (np. firma wchodzi na nowy rynek lub znacząco rozbudowuje skalę działalności, np. zwiększa moce produkcyjne). Trzeba wówczas zoptymalizować koszty operacyjne, a także zweryfikować opłacalność podejmowanych działań inwestycyjnych.

Jest to szczególnie istotne, gdy w grę wchodzą inwestycje zagraniczne, współpraca z międzynarodowymi partnerami lub wejście na nowe rynki – generuje to poważne zagrożenia, które trzeba przewidzieć. Zresztą zagraniczni partnerzy zwracają uwagę na jakość procesów zarządczych u swoich partnerów, a obecność kompetentnego CFO stanowi dla nich dużą wartość dodaną.

Potrzeba specjalistycznej wiedzy finansowej

Brak doświadczonego dyrektora finansowego utrudnia podejmowanie decyzji w skomplikowanych kwestiach finansowych, zwłaszcza jeśli CEO nie ma doświadczenia w finansach. Błędne decyzje najczęściej dotykają optymalizacji podatkowej, zarządzania płynnością finansową oraz audytów i szeroko pojętej sprawozdawczości. Zewnętrzny CFO wnosi nie tylko swoje umiejętności, ale także szeroką wiedzę z zakresu regulacji prawnych, dzięki czemu firma zyskuje eksperta bez konieczności angażowania go na stałe. To skuteczny sposób na zaimplementowanie gotowych rozwiązań, które sprawdziły się w innych przedsiębiorstwach!

Zarządzanie ryzykiem finansowym

Każda firma jest narażona na ryzyko finansowe – od zmian kursów walut, przez zmienność rynków finansowych, aż po problemy z utrzymaniem płynności. Zewnętrzny CFO minimalizuje to ryzyko. Monitoruje on bieżące finanse, przewiduje przyszłe zagrożenia i przygotowuje plany działania na wypadek problemów. Odpowiednie przygotowanie zapewnia przewagę konkurencyjną, bo każda firma prędzej czy później spotka się z kryzysem – pytanie brzmi, czy jest ona na niego przygotowana!

Optymalizacja kosztów, usprawnienie procesów

Jednym z głównych zadań CFO jest optymalizacja kosztów, a zewnętrzny dyrektor finansowy wprowadza świeże spojrzenie, które pozwala obiektywnie spojrzeć na strukturę przychodów i kosztów firmy. Konkretne oszczędności oraz efektywne rozwiązania związane z usprawnieniem procesów finansowych zwiększają rentowność, oczywiście o ile są odpowiednio przeprowadzone.

Oczywiście najpierw należy wykonać kompleksowy audyt finansów, bez którego właściwie nie da się wprowadzić żadnych znaczących zmian. Zewnętrzny CFO przeprowadzi go, opracuje wnioski, a następnie zaproponuje konkretne rozwiązania, które mają na celu optymalizację kosztów oraz usprawnienie szeroko rozumianych procesów finansowych.

NASI KLIENCI